Pomidorų kekerinis puvinys
Kas sukelia?
Kekerinį puvinį sukelia parazitinių grybų gentis, vadinama kekeru (Botrytis). Kitaip vadinamas pilkuoju puviniu.
Ką dažniausiai puola?
Šiai ligai jautrios įvairios daržovės jų vegetacijos metu ir saugyklose.
Kaip atrodo ir ką daro?
Liga dažniausiai pasireiškia ant negyvų ar mechaniškai pažeistų augalo dalių – žiedstiebių, nebesivystančių vaisių, ant atžalų ar lapų šalinimo vietų ir kt. Grybas sukelia šlapią pažeistų augalo audinių puvinį. Ant pažeistų augalo dalių susidaro rudos ar tamsiai rudos, juodos nekrotinės dėmės, padengtos pilku, puriu, dulkančiu apnašu. Pažeisti vaisiai masiškai krinta ir pūna. Tariama – menama infekcija – ant pomidorų vaisių susidaro taisyklingos, apskritos, 0,5 cm skersmens dėmės. Liga labai žalinga, kai išplinta ant pomidorų stiebų, sutrinka augalo mityba, dėl ko augalai vysta ir žūva. Dažnai dėl šios ligos sunyksta pomidorų daigai.
Kada pasireiškia ir plinta, kokios sąlygos palankios?
Grybas žiemoja grybienos, skleročių ir konidijų pavidalu dirvoje ant augalų liekanų. Plinta kartu su sėkla, gali peržiemoti ir ant šiltnamių konstrukcijų bei kitur. Iš lauko į šiltnamius grybas gali patekti ir per ventiliacijos angas. Ligai plisti reikalinga didelis santykinis oro drėgnis (95–100 proc.) ir oro temperatūra +16–20 C. Esant šaltam, apsiniaukusiam ir lietingam orui, nesilaikant augalų kaitos reikalavimų, nesunaikinus ligotų augalų liekanų, nedezinfekavus šiltnamių bei sėjant nebeicuotą sėklą, galima tikėtis ligos protrūkio. Jeigu sąlygos augalams augti nepalankios, tai yra nepakankamas augalų tręšimas fosforu ir kaliu, blogas šiltnamio vėdinimas, silpnas apšvietimas, pilkasis puvinys irgi gali labiau išplisti.
Kaip sumažinti žalą (kokiomis priemonėmis ir kada naudoti)?
Laikytis tinkamos sėjomainos, naikinti augalų liekanas, sudaryti optimalias sąlygas augalams augti, didinti jų atsparumą. Auginti atsparias veisles.
Kaip kovoti su šiais vabzdžiais, sprendimo būdus rasite čia: POMIDORŲ PRIEŽIŪRA